13 Nisan 2014 Pazar

Bilgisayar Windows işletim sistemine girmeden kilitleniyor

Bilgisayarınız açılırken CONFIG.SYS ve AUTOEXEC.BAT dosyaları içerisinde bulunan satırlar icra edilirler. Bu satırlar arasında 32 bit sistemle uyumlu olmayanlar var ise bunlar problem çıkartabilirler. Bu satırların icrası iptal edilmelidir. Bunun için aşağıdaki yolları takip ediniz;
1. Bilgisayarı kapatıp yeniden açın. Açılış esnasında “Windows 98 başlıyor” yazısını görünce <F8> tuşuna basın.
2. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Adım Adım Onaylama” seçeneğini seçerek icra edilen satırları dikkatlice izleyin.
3. Burada icra edilen satırı tespit edin ve makineyi yeniden kapatıp <F8> ile açın. Şimdi “Sadece Komut İstemi” satırını seçin ve Dos ortamına geçin.
4. “edit config.sys” veya “edit autoexec.bat” yazarak ilgili komutu bulun ve burayı silin veya başına “; ” koyarak icra edilmesini engelleyin.
5. Yaptığınız değişiklikleri kaydedip makinenizi yeniden kapatıp açın.
“C:>WINDOWS” dizini altında “WIN.COM”, “HIMEM.COM” ve “EMM386.EXE” dosyalarının bulunup bulunmadığına bakın. Eğer yoksa başka bir bilgisayardan kopyalayın ya da Cab (Cabinet) dosyalarından bunları açın.
Bilgisayarınızı Windows 95/98 açılış disketi ile açın. “ATTRIB MSDOS.SYS –H –R” yazarak MSDOS.SYS dosyasının gizlilik (hidden) ve salt okunurluk (read only) halini kaldırın. “EDIT MSDOS.SYS” yazarak bu dosyanın içeriğini görün. Burada “BootGUI=0” yazan bir satır varsa “0” sayısını “1” sayısı ile değiştirin. Burada “0” olması grafik arabirimine girmeyi engeller. Aşağıda örnek bir MSDOS.SYS dosyasının içeriği verilmiştir.
[Paths]
WinDir=C:WINDOWS
WinBootDir=C:WINDOWS
HostWinBootDrv=C
[Options]
BootMulti=1
BootGUI=1
DoubleBuffer=1
AutoScan=1

WinVer=4.10.1998 

0 yorum:

Yorum Gönder